Filiálna výchova

Filiálna výchova

    • Filiálna výchova

    • Je pre nás dôležité, aby sa u nás detičky cítili dobre, boli pochopené, mali pocit istoty a bezpečia, aby sa k nim pristupovalo s rešpektom a úctou. Každá ľudská bytosť je individuálana a jedinečná.

      A preto v našom centre vkladáme do výchovy Vašich ratolestí prvky filiálnej výchovy. Filiálna výchova je prístup, ktorý sa snaží nepotláčať emócie detí, práve naopak - podporuje ich. Či sú pozitívne či negatívne, je dôležité, aby sa dieťa naučilo dávať ich najavo, aby ich nepotláčalo.

      Ak sa dieťa rozplače alebo sa hnevá - bežná reakcia býva: neplač, nebuď smutný, netráp sa, nehnevaj sa... tieto vety sú bežné a je prirodzené, že väčšinou reagujeme na dieťa takto, pretože sú to frázy, ktoré máme naučené z detstva, je to akoby naša automatická reakcia. Ale plač, hnev, zlosť či truc, sú reakcie detí na veci či situácie, ktoré sa dejú okolo nich a nevedia si s nimi dať rady, či sa už jedná o detský konflikt, alebo napätie ktoré cítia medzi doslpelými, alebo len vykročili ľavou nohou z postele. Často krát si ale neuvedomujeme, čo môžu naše naučené reakcie v detskom svete vyvolať. Môžu v dieťati spôsobiť pocit, že svoje emócie nemôže dať najavo, že nemôže vyjadriť čo cíti. Dieťa sa môže cítiť frustrované, može nadobudnúť pocit neistoty, či sklamania z nepochopenia. Neskôr sa to môže prenášať do dospelosti, kde môže mať problém v komunikácii či riešení konfliktov, či už na pracovisku, alebo v medziľudských vzťahoch. Náš prístup založený na princípoch filiálnej výchovy dieťa uistí, že ho chápeme, že môže byť smutné, ak to tak cíti, že sa môže hnevať, že sa môže cítiť akokoľvek. Dostane od nás pochopenie a porozumenie. Podľa filiálnej výchovy na jeho emóciu zaregaujeme napríklad takto: Chápem ťa, že si smutný,... rozumiem, že sa teraz hneváš,... 

      Ak nás dieťa obdarí koláčikom z piesku, prvotná reakcia je, že poďakujeme a akože ochutnáme koláčik. Vo filiálnej výchove vyzdvihneme emóciu, ktorá zo situácie vyplýva. Napr.: Aha, vidím, že si mi pripravil koláčik z piesku, aby si mi urobil radosť. To sa ti naozaj podarilo, potešil si ma, hneď mám krajší deň. 

      Veríme, že aj vďaka tomuto prístupu, ktorý v našom centre preferujeme, vyrastú z Vašich detičiek silní jedinci, ktorí budu vedieť pomenovať svoje pocity a spracovať svoje emócie. 

      Okrem emócií je filiálna výchova zameraná na HRU, ktorú považuje za jediný komunikačný prostriedok v rannom veku dieťaťa a neskôr za prirodzený prejav, vďaka ktorému skúma dieťa svet a učí sa nové veci. Hra je najprirodzenejšia forma vzdelávania sa, a preto sa snažíme aplikovať ju takmer do každej činnosti v priebehu dňa v našom centre. Učíme sa hrou a teda prirodzene takto nabádame deti k rôznym edukatívnym činnostiam, pri čom zažijeme kopu zábavy a srandy :)

       

       

       

  • Fotogaléria

    • zatiaľ žiadne údaje